Modul obuhvata kompletno praćenje toka kretanja robe uvezene iz inostranstva; njeno zaprimanje u carinski magacin nakon uvoza, kao i reeksport odnosno carinjenje pri prenosu u drugi magacin.
Opisi pojedinih funkcija u okviru modula:
Devizna prijemnica
- Unose se standardni elementi devizne prijemnice (magacin, dobavljač, datum nabavke, valuta, kurs, broj fakture dobavljača)
- Specifičnost je polje “Carinski broj”. Sva roba koja se zaprimi kroz jednu prijemnicu vodi se i po tom carinskom broju. Kada se gledaju kartica i lager, sve se prati i po Carinskom broju.
- U carinskom magacinu nema uprosečavanja cena. Svaki ulaz se vodi zasebno i razdužuje se po ceni i vrednosti po kojoj je roba i ušla u carinski magacin
Devizna izlazna faktura
- Klasična faktura za izvoz. Unose se standardni elementi za fakturu (magacin, kupac, valuta, datum valute...)
- U stavkama je dodata kolona „Carinski broj“. Dakle, svaka stavka mora da se naznači na osnovu kog prijema (carinskog broja) se radi fakturisanje. Fakturisanje se radi kao i klasična devizna faktura u stranoj valuti, odnosno, cena se zadaje u valuti iz zaglavlja. Faktura se može praviti na osnovu više carinskih brojeva. Zbog toga je carinski broj u stavci fakture.
Knjiženjem izlazne fakture program pravi INTERNI NALOG ZA PDV. U tom dokumentu program nosi proporcijalno nabavnu vrednost u kolonu za REEKSPORT.
Šema knjiženja za carinsku fakturu se podešava kao i za ostale izlazne račune i na istom mestu.
Carinjenje robe - izlaz iz carinskog magacina
- U suštini predstavlja međuskladišnicu. Prebacivanje robe iz carinskog magacina u veleprodajni magacin sa dodavanjem zavisnih troskova. Carinjenje može da se radi samo po jednom carinskom broju, znači, jedan carinski broj jedno carinjenje (za razliku od fakture gde je moguće fakturisati robu iz više carinskih brojeva).
- U carinjenju postoje tri različita tab-a. Osnovni podaci, zavisni trošak i interni nalog za PDV.
- U osnovnim podacima se unosi carinski magacin iz kog se carini roba i magacin veleprodaje u koji se zaprima roba, broj JCI-a, datum carinjenja i bira se na osnovu kog carinskog broja se radi carinjenje. Nakon toga program povlači kurs na dan carinjenja iz šifarnika valutnog kursa ali ostavljena je mogućnost korisniku da može da ga prekuca.
- U zavisnim troškovima unose se fakture koje prate carinjenje (špediter, prevoz, carina...). Svaka faktura se unosi zasebno. Kada se unesu svi računi zavisnih troškova potrebno je kliknuti na dugme „Sumiraj i rasporedi troškove na robu“. Tim klikom program raspoređuje zavisne troškove proporcionalno vrednosti robe. Ovde je jako bitno naglasiti da se u zavisnim troškovima mora označiti carinska faktura (u polju carinski račun označiti na „DA“) da bi program znao koju vrednost treba da nosi u PDV obračun.
- Knjiženjem carinjenja, program na osnovu carinske fakture (objašnjeno u prethodnom pasusu) pravi dva interna naloga za PDV koji se mogu videti u zadnjem tab-u. Jedan interni nalog predstavlja osnovicu za PDV a drugi vrednost obracunatog PDV-a. Interni nalog za osnovicu je automatski proknjižen dok je nalog u kome je obračunat PDV otključan i ostavljena je mogućnost korisniku da naknadno upiše datum plaćanja PDV-a
- Šema knjiženja za Carinjenje se podešava kao i za međuskladišnicu i na istom mestu.
Ulazna faktura
- Ulazna faktura nije direktno vezana za carinski magacin, ali kad se radi devizna ulazna faktura korisnik još uvek ne zna šta će biti sa robom u carinskom magacinu (da li će se roba uvesti ili reeksportovati). Zbog toga je omogućeno da se devizna ulazna faktura uradi bez unosa PDV tarife, odnosno, nije potrebno naznačiti u koju knjigu PDV-a ta faktura ulazi iz razloga što će ta vrednost biti doneta u PDV preko internih naloga kada se roba ocarini ili kada se reeksportuje kao što je to opisano u tačkama 2 i 3.